Cesta do džungle za pyramidami (Kohunlich, Mexiko)

20.10.2017

Dobře, přiznávám. Titulek měl znít trochu dobrodružně, ale ve skutečnosti jsme se do mexické džungle blízko Belize dostali pohodlným klimatizovaným autobusem. Jely jsme 2 hodiny po dálnicích a udržovaných silnicích z přístavu Costa Maya na mexickém poloostrově Yucatánu, kam jsme dorazily s kamarádkou na velké zaoceánské lodi. 

Týdenní plavba po Karibiku byla od útlého dětského věku mým velkým toužebným přáním, které se mi zhruba před deseti lety vyplnilo. Rozhodla jsem se tedy pro malý návrat do minulosti a podělit se o tuto zajímavou zkušenost v sérii několika článků.    První díl si můžete přečíst zde:  Luxusní Archa Noemova  

Díl druhý:  Costa Maya, Mexiko, Mayské ruiny - Kohunlich 

Mayská kultura mne vždy fascinovala a poznat alespoň část z toho, co z ní zůstalo, byl můj tajný sen. Proto jsem si vybrala právě program plavby po západním Karibiku, který zahrnoval návštěvu Mexika blízko této unikátní a rozsáhlé archeologické zóny. 

Kýčovité vítání turistů a můj špatný dress code ...

Již v přístavu na nás čekala turistická atrakce v podobě spoře oděných Mexičanů, jež měli za úkol přiblížit nám v kostýmech bájnou mayskou civilizaci. Můj oděv ale také úplně nezapadal do místního koloritu. Vzít si na sebe tričko s nápisem SEXY nebyl ten nejlepší nápad, jelikož už i tak budily dvě mladé holky bez partnerů mezi místními muži dost pozornosti, což není vždycky úplně příjemné. Ale jako všichni ostatní jsme si povinnou fotku samozřejmě na stupínku pořídily, aby všichni veděli, že jsme byly v Mexiku! Sice jen na 8 hodin, ale byly!

Teď si s odstupem času ťukám na čelo, co mne ke koupi trička vůbec vedlo, jenže tehdy byly rádoby vtipné nápisy na oblečení velkým hitem. Každopádně to zbořilo bariéry a lidé k nám byli vstřícní. Moc času na to se s nimi zapovídat jsme ovšem neměly, jelikož na nás již čekal autobus a průvodce, jehož jméno jsem již samozřejmě po deseti letech zapomněla, ale říkejme mu třeba Pedro.  Pedro byl super průvodce, snad jeden z nejlepších, kteří existují a podával nám vyčerpávající výklad po celou dobu exkurze. 

Kromě mého úžasného trička a krásné kamarádky z Brazílie ( a těch fešných "Mayů" ) si všimněte, že my děvčata máme na sobě dlouhé kalhoty a sportovní boty. Exkurze totiž vyžaduje i fyzickou zdatnost, jelikož archeologické naleziště je velice rozsáhlé a obejít jeho nejzajímavější část zabere polovinu dne. Navíc budeme v džungli a tam se moc nevyplatí chodit v sandálkách a kraťasech kvůli hadům, hmyzu a další "havěti". A pokud se již vydáte na druhý konec světa, podstoupíte dvoudenní plavbu na moři a cestu k těmto úžasným stavbám, byl by hřích se nepřekonat a nezdolat  vrchol alespoň jedné z pyramid osobně. 

Chrámy, masky a jiné radosti ze života Mayů

A co  pokořit samotný Chrám Boha Slunce?  Teprve výhled shora Vám dá představu o tom, jak se tu asi kdysi opravdu žilo. Uvidíte několik bloků staveb sloužící k oslavování bohů, tak k běžnému životu, tudíž jsou zde zbytky obytných "domů", ale i místo, kde se tančilo, či kde se hrál mayský fotbal. Takový "match" pak končil popravou vítězů, jejichž hlava se obětovala bohům. No není to cena za všechny peníze? Kromě sportu byli Mayové také zdatní v architektuře, matematice, astrologii a zemědělství. Žili v době kamenné, bez znalosti práce s železem a dokázali si poradit s obory, ve kterých dodnes tápeme. S jedním si ale neporadili. S ekologickou katastrofou, pravděpodobně vzniklou přemírou pěstování kukuřice a dalších plodin a znehodnocením půdy i vody, a tak se z pracně vybudovaných měst přesunuli o několik statisíce kilometrů dál. 

V čem je Kohunlich vyjímečný?

Kromě toho, že je 1500 let starý, nachází se zde i unikátní masky boha Slunce, které se zachovaly v celé své kráse i s částí původního červeného štuku, kterým byly pokryty, proto mají načervenalou barvu. Můžete zde obdivovat celkem pět masek, které nenajdete v žádných jiných mayských památkách. 

Exotický název Kohunlich nepochází z Mayského ani španělského jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale z fonetického přepisu anglického Cohune Ridge do španělštiny. Cohune je název palmy, jejíž výskyt je typický pro střední Ameriku a dnes je známá hlavně díky oleji,kvůli kterému se kácí rozsáhlé tropické lesy. Cohune Ridge je název celé archeologické zóny, Na 21 akrech,což je o něco více jak rozloha České Republiky se nachází přes 200 archeologických nalezišť,z nichž většina zůstává stále ještě neodkryta kvůli ochraně vegetace. Původní město mělo zhruba 25 tisíc obyvatel, z nichž asi deset procent žilo přímo v centru města a ostatní v jeho bezprostředním okolí. Potkali jsme zde také spoustu cyklistů, kteří tak byli schopni spatřit v kratší době více památek tohoto rozsáhlého areálu narozdíl od nás pěších turistů na organizované túře, kteří měli na prohlídku necelé dvě hodiny. 

Pocit vyjímečnosti, že jste zde téměř sami

Vystoupat po schodech pyramid však není všude možné. Například k památkám v Tulum či Chichen Itza Vás takto blízko nepustí a navíc se budete prodírat davy turistů. A právě to je onou přidanou hodnotou tohoto archeologického naleziště. Zdá se, že nikomu se nechce cestovat až tak daleko do srdce džungle, když ani poblíž nejsou ještě vystavěny luxusní resorty. Kohunlich tak stále zůstává cestovatelskou lahůdkou, kde namísto cvakání fotoaparátů můžete slyšet zvláštní zvuky džungle od místních opic, papoušků a bůhví ještě jakých exotických zvířat a mimo sezónu se může stát, že budete jedinými návštěvníky tohoto kouzelného místa. Můžete se sem totiž vydat i bez průvodce.

Na níže zobrazené mapě můžete znaménkem mínus zjistit přesnou polohu naleziště.

Přečtěte si další články na blogu

Císařské město plné kultury, kaváren, památek, známé pro Sachr, Mozarta a Strausse, to vše je Vídeň. Pojďte ji s námi prozkoumat! A pro Vás, kteří se dočtete až do konce, mám ještě tři skvělé tipy na to co ve Vídni podniknout!

Harrachov v Krkonoších, to je populární zimní lyžařská destinace zejména českých návštěvníků. S manželem jsme se však do Harrachova vydali v létě, kdy tu najdete také mnoho aktivit. Můžete si vybrat hotel s bazénem a koupat se nebo jít na procházku či túru hřebenech Krkonoš. My jsme se však rozhodli jet lanovkou na Čertovu Horu. A já jsem zvědavá,...

Konečně! Všichni o něm mluví a já tam ještě nebyla! Chicago! Poprvé a pouze na jeden celý den si ho pěkně užijem! Chicagu se říká The Windy City aneb větrné město. Sice tam fakt trochu fouká, ale my měli úžasný počasí. A jak je to s tou přezdívkou doopravdy? Nedalo mi to a udělala jsem si malý průzkum, který mne...

Kdo to píše?

Veronika J. , nadšená průvodkyně, malá cestovatelka, smělá sboristka a nesmělá sólistka, oddaná dcera i partnerka, ale především  šťastná a vděčná maminka.

Odkud jsem?

No přeci z BOHEMIE (ČR). Bydlím v Praze, kde také provádim turisty po zdejších památkách. Žila jsem ve Spojených Státech a ve Španělsku. Vždy jsem se ovšem ráda vracela zpět do Čech a do Prahy, o které píši články na druhém blogu.

https://www.dopraglu.com

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky