Velké umění na malém městě Smetanova Litomyšl

01.05.2017

Smetanova Litomyšl. To je název jednoho z největších hudebních festivalů operní a klasické hudby v Čechách, založeného v roce 1949. Známější a starší je snad již jen Pražské Jaro (1945) a celkem mladý festival Dvořákova Praha, jež poprvé vítal návštěvníky v roce 2008.

Litomyšl je takovým skrytým klenotem mezi českými městy, oblažujíc své návštěvníky nejen zámkem, muzeem slavného místního rodáka - skladatele Bedřicha Smetany, ale také pěkným náměstíčkem, zajímavými kavárnami a restauracemi.

Bez povšimnutí ovšem nesmí zůstat ani nádherně zrekonstruovaný piaristický kostel od Giovanniho Battisty Alliprandiho, který postavil například pražské paláce pro aristokratické rodiny Černínů, Šternberků a Hrzánů.

Festival Smetanova Litomyšl, vzdává hold nejen klasické hudbě v provedení symfonických orchestrů nejlepších českých hudebníků. Je to totiž festival multižánrový a mezinárodní. Své si zde najdou milovníci orchestru, opery, divadla, komorní hudby ale i výtvarného umění. Vystupují zde kromě členů všech českých národních divadel a orchestrů i významní zahraniční interpreti.

My jsme si vybrali při naší návštěvě festivalu 3 zážitky a těmi byly: komorní koncert uskupení Ensemble Berlin Prague, prohlídka soch Olbrama Zoubka a návštěva zámku Litomyšli. Koncert se konal právě ve výše zmíněném piaristickém kostele s víceslovným názvem chrám Nalezení svatého Kříže.

Stavba patří bezesporu mezi skvosty vrcholného baroka z roku 1722, tak jako její architekt. G.B. Alliprandi patřil právem mezi největší reprezentanty onoho umění.

Kostel je součástí piaristické koleje. Řád piaristů se snažil především o dostupnost vzdělání chlapců z chudších rodin a při koleji stále existuje gymnázium, které slaví 370 let od založení.

Koncert tak pro nás byl velkým zážitkem. Potěšil naše uši, ale uspokojil nás i vizuálně. Rekonstrukci kostela z roku 2014 je třeba označit za velice citlivou a zdařilou. Divák si tak opravdu nemohl během koncertu pomoci a občas si místo sledování orchestru uvědomil, že těká pohledem po nádherném oltáři, sochařské a štukové výzdobě a půvabných barokních varhanech. Zajímavým prvkem je i moderní lávka mezi dvěma bočními absidami či křišťál spuštěný místo lustru ze stropu hlavní lodě, odrážející se spolu s hudebníky v černé mramorové desce.

Ensemble Berlin Prague je uskupením šesti mezinárodních umělců prezentujících především skladby skladatelů J. D. Zelenky a F. Couperina. Jedná se tedy o přednes barokní hudby v její nejčistší a komorní podobě včetně využití historického cembala, jež mistrně ovládá Barbara Maria Willi, jediná ženská členka ansámblu s česko-německými kořeny, která zároveň vede na Janáčkově Adademii v Brně oddělení staré hudby. Jak lze poznat z názvu ansámblu, mezi členy patří čeští umělci, ale také interpreti ze sousedního Německa či fagotista z Izraele.

Koncert v piaristickém kostele byl tento ročník naším jediným hudebním zážitkem v Litomyšli a rozhodně nás velice pozitivně nalákal na další návštěvu festivalu. Příští rok si určitě nesmíme nechat ujít i festivalové Grand Finale - koncert symfonie Má Vlast od Bedřicha Smetany, odehrávající se v zámeckých zahradách a na rozdíl od všech ostatních atrakcí festivalu je tento závěrečný koncert dokonce zdarma a přístupný všem.


Kdo to píše?

Veronika J. , nadšená průvodkyně, malá cestovatelka, smělá sboristka a nesmělá sólistka, oddaná dcera i partnerka, ale především  šťastná a vděčná maminka.

Odkud jsem?

No přeci z BOHEMIE (ČR). Bydlím v Praze, kde také provádim turisty po zdejších památkách. Žila jsem ve Spojených Státech a ve Španělsku. Vždy jsem se ovšem ráda vracela zpět do Čech a do Prahy, o které píši články na druhém blogu.

https://www.dopraglu.com

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky