24 hodin v Chicagu - bohémský průvodce městem

16.06.2019

Všechno je jednou poprvé

Konečně! Všichni o něm mluví a já tam ještě nebyla! Chicago! Poprvé a pouze na jeden celý den si ho pěkně užijem! Chicagu se říká The Windy City aneb větrné město. Sice tam fakt trochu fouká, ale my měli úžasný počasí. A jak je to s tou přezdívkou doopravdy? Nedalo mi to a udělala jsem si malý průzkum, který mne překvapil, protože na žebříčku větrných měst není Chicago ani mezi prvními deseti.  Jeho přezdívka - the Windy City prý snad pochází od novinářů, kteří slovy "Hot Air" pojmenovali divoký politický dění ve městě v 19.století, ale to se taky neví jistě. Každopádně v roce 2018 bylo největrnějším městem v USA město Amarillo v Texasu a Chicago skončilo až někde hodně daleko! Ale i tak má Chicago plno jiných prvenství na která může být hrdé.

Český starosta Čermák a "malé Polsko"

Pravdou je, že Chicago je 3.největším městem v USA, které má hned po New Yorku a LA 2.7 milionu obyvatel. Je zde druhá největší koncentrace Poláků na světě, hned po polské Varšavě! Ale před nimi tu byla obrovská koncentrace Čechů hned po Praze a Vídni a jeden z nich, Antonín Čermák, to dokonce dotáhl až na starostu. Kamarádil se i s prezidentem Rooseveltem a to se mu stalo osudným, protože za něj prý schytal kulku při atentátu v Miami. Nejslavnější větou Čermáka se pak stala ta těsně před smrtí, kdy prohlásil: " Jsem rád, že jsem to byl já a ne ty. " Zlý jazykové však tvrdí, že kulka byla určená přímo pro Čermáka, kterej se pokoušel v Chicagu vymýtit mafii a tak ho Al Capone nechal zastřelit.

Cermak Road & Čínská čtvrť

Po Čermákovi je tu pojmenována i dlouhá ulice Cermak Roak, na které se nachází i Chinatown, kde jsme měli původně bydlet. Jeden známý Američan nás však vyděsil, že je Chinatown nebezpečná čtvrť a přispěl nám spolu s kamarády na luxusní bydlení přímo na břehu jezera. Dostali jsme to jako svatební dar a výhled ze střechy toho domu byl fakt neskutečná romantika!

Já jsem ale chtěla Cermak Road vidět a zastavili jsme se tedy i v Chinatownu, které na ní leží. Ani jedno či druhé mne neohromilo a ještě se nám při krátké zastávce na zmrzlině podařilo nechat v podniku na židli GoPro kameru i s drahým stabilizátorem. Když jsme nasedli zpátky na Loop, chtěl Marek (můj milovaný manžel) asi za půl hodiny natáčet mrakodrapy, ale zjistil, že nám chybí jedna kamera. Letěli jsme téměř s brekem zpět. A představte si, že obsluha v bistru nám goučko schovala!!! Takže ten Chinatown asi nebude zas tak nebezpečnej!


Apple Store, lodičky a Millenium Park

Michigan Avenue, která protíná centrum a její přilehlé ulice nabízejí spoustu památek. Je tu největší veřejná knihovna na světě, jmenuje se Chicago´s Harald Washington a jsou v ní 2 miliony knížek. Například česká Národní Knihovna má zhruba 6.5 knih a dokumentů, ty ale veřejnosti je přístupný jen malý zlomek. V Chicagu vznikla první krevní banka a je zde prý největší veřejná knihovna na světě. V Chicagu se pořádaly úplně první automobilové závody na půdě Spojených Států, který sponzorovaly noviny Chicago Herald. Dalšími známými novinami je Chicago Tribune, který maj krásnej panelák hned naproti Apple Storu a obě tyto budovy mají vyhlídku na řeku Chicago. Vyjeďte si odtud na projížďku lodí mezi mrakodrapy, která bude Vaším nejlepším zážitkem z Chicaga! Potom si projděte Milennium park a zablbněte si u fazole - velkého zrcadla jménem Cloud Gate.

Millenium park měl být otevřený na počet nového tisíciletí, ale trošku se to nestihlo a otevřeli ho až v roce 2004. Zajímavostí je také fontáta Crown, na kterou se nechalo vyfotit nespočet obyvatel Chicaga. Fontánu tvoří dva obří plazmové hranoly, na kterých se obličeje promítají a z pusy jim tryská voda.

První mrakodrapy

Pokud je řeč o panelácích, teda pardon, mrakodrapech, tak tomu byste asi věřili, že právě ten první na světě postavili v Chicagu. Ale nebyl teda moc vysokej, protože měl jenom deset pater. No ale to bylo v roce 1885. Dneska tu maj mrakodrapy minimálně 60 pater. Nejvyšší je Willis tower se svými 108 patry a výškou půl kilometru! My jsme si vyjeli na Hancock tower, která je sice až čtvrtým nejvyšším věžákem, ale výhled stál taky za to!

Chicago skyline a jezero

Jo a mimochodem, název Chicago prej znamená páchnoucí cibule, podle plodiny, kterou tu prý pěstovali původní obyvatelé, jiný prameny ale zase uváděj, že by to mohlo taky znamenat zábavná voda, což taky dává smysl, protože i na podzim najdete na Michiganským jezeru plno vyhlídkových lodí a taky lidí na vodních skútrech. Na podzim ale voda nejlíp vypadá ze břehu na procházce z centra k planetáriu, kterou jsme taky absolvovali a byl to další ze skvělých zážitků. Odtud totiž teprve získáte ten správný náhled na Chicago a jeho mrakodrapy, máte je tu totiž jako na dlani a západ slunce, které zapadá mezi mrakodrapy opravdu stojí za to.

Ženatý se závazky aneb Buckinghamská fontána

Přijít k Buckinghamský fontáně přesně v dobu, kdy se začně stmívat je asi ten nej čas, protože dostanete dva pohledy za jedny prachy - respektive zadarmo. Fontána je hezká i ve dne, ale když se začnou rozsvěcovat světla fontány, začnou svítit i mrakodrapy, město se ponoří do černého hávu a kolem Vás není tisíc hvězd, ale tisíce svítících oken a mezi nimi svítí tančící voda. Prostě nádhera a zastavte se tu aspoň na půl hodky, nebudete litovat. Ale opět Vám dám opakovaně malou radu, nastříkejte se repelentem, protože stmívání upíři, teda pardon komáři naprosto milují. Žel, mluvím z vlastní zkušenosti.

Večerní město, vysoká pizza a elektrický blues

A co se dá dělat v Chicagu po tmě? No třeba si vyjet do Signiture Room na Hancock Tower a užít si noční výhled na Chicago z výšky. A pokud jste ještě svobodný mládenec, můžete zde svou milou i požádat o ruku. A nebo si zajít na deep dish pizzu do Giordano´s, ale pozor, v půl devátý zavíraj bar a čekání na pizzu trvá asi hodinu. Tak a teď to víte dopředu, že to musíte vydržet i bez piva, ale tradá, kohoutkovou vodu dostanete zdarma! Ale pokud nechcete čekat na večeři, můžete si na ulici ve stánku dát Chicago Dog! A neděste se, není to v překladu pes z Chicaga, ale zkráceně řečeno Chicago hot dog.

A jestli Vás ještě nohy nebolí a nechce se vám spát, zajděte si na pravý Chicagský blues. Třeba do klubu, kam chodil sám Al Capone!

SEZNAM VĚCÍ, KTERÉ MUSÍTE ZA DEN STIHNOUT ZAŽÍT  V CHICAGU !


9:00 Snídaně na břehu jezera nebo řeky Chicago, poté se projděte po Michigan Avenue a dojděte k Tribune Tower a Apple storu

11:00 Architecture River Cruise - plavba lodí kolem nejkrásnějších a nejstarších mrakodrapů

13:00 Navy Pier, deep dish pizza v restauraci Giordano´s a poté návštěva Milenia Parku a nebo vynechat Navy Pier, vyrazit do Millenia Parku, blízko do restaurace Pizanos,dát si tam čerstvou pizzu (ne jako my tu z lednice).

14:00 Po obědě navštivte Milenium park a zaměřte se na: Cloud Gate (fazole), Jay Pritzker Pavilion, Art Institut - impresionisté (pokud máte dost času), Crown fountain

16:00-18:00 Naskočte na sdílené kolo a projeďte se k planetáriu. Vyfoťte si Chicagskou skyline  (panorama mrakodrapů) a pokud je teplo, svlažte si nohy v jezeře. Pozor na přibližující se motorové čluny, které vytvoří malou tsunami, po jejímž zásahu se můžete jít převléct. Podle roční doby si počkejte na západ slunce.


18:00-20:00 Těsně po západu slunce, při kterém jste se správnou clonou udělali ty nejlepší fotky, se vydejte zpět do Millenia Parku a zastavte se u Buckinghamské fontány. Zajeďte si na večeři do Giordano´s, pokud jste tam nebyli už přes den a potom vyjeďte na drink či jen na večerní focení do Hankock Tower! A před spaním si užijte ještě obligátní elektrický blues. My ho nestihli a tak se musíme vrátit!


A poslední tip: Na Chicago Vám jeden den nestačí! Rezervujte si alespoň 5 dní včetně cesty! A jaké jsou Vaše tipy? Budu ráda, když se o ně pod článkem podělíte v komentáři pod videem!