"Jen si sáhněte", vzývá Olbram Zoubek svým uměním...

06.04.2017

Je málo moderních děl, které v lidech vzbuzují romantické představy, vyvolávají smutek a radost zároveň. Je málo současných výtvarníků, kteří dokáží provokovat, ale přesto si udržet určitou dávku tradičnosti a pokračovat v odkazu starých sochařských mistrů. Takovým umělcem je pro mne dnes již devadesátiletý sochař Olbram Zoubek.

Mistr Zoubek proslul zejména sochami protáhlých figur, které tvoří ze zajímavých materiálů, jakými jsou například cement a různé kovy. Krásné štíhlé sochy jsou prý inspirovány vízusem jeho, již zesnulé, první ženy Evy Kmentové, neméně významné sochařky, jejíž díla můžete potkat při procházce Prahou. Nejznámějším je pravděpodobně bronzový odlitek ležící plnoštíhlé postavy s názvem Žena na slunci v Muzeu současného umění Kampa u Medy Mládkové. Prošli byste ale pravděpodobně bez zastavení kolem plastik na Pražských sídlištích, kde by jeden ani nečekal, že zde nalezne hodnotné umění. Sochy na sídlištích byly tvořeny v období totality a tvořil je i Olbram.

Většina fotografií zde zachycuje sochy v Litomyšli, kde nádherně doplňují genius loci klášterních a zámeckých zahrad. Naprosto úžasná je fontána, kde se můžete v létě osvěžit a k tomu Vám z reproduktroů plynou symfonie.  Nebude to jen tak, proč se stal Olbram Zoubek i místním čestným občanem. Na každý pád se o zvelebení zahrad zasloužil velkým dílem. Ovšem až poté, co citlivě zkrekonstruoval Litomyšlský zámek.

Oba manželé měli problémy s komunistickým režimem, ale i přesto dále tvořili a nerozpakovali se postavit režimu svými uměleckými počiny. Vždyť přeci Olbram Zoubek proslul zejména posmrtnou maskou Jana Palacha, který se upálil na Václavském náměstí pár měsíců po okupaci v roce 1968. Po revoluci byl osloven k vytvoření pomníku obětí komunismu, který dnes dominuje pražskému Újezdu. Eva Kmentová se bohužel revoluce nedožila. Zemřela v roce 1980. Olbram je znovu ženat s galeristkou Marií, která se stala stějně jako první žena námětem jeho soch.

Olbram Zoubek

je český sochař a restaurátor, narozen roku 1926 v Praze. Nejznámějšími díly jsou Památník a náhrobní deska Jana Palacha nebo Památník obětem komunismu.

Většinu života tvořil a pobýval na pražském Žižkově a Novém městě a dále v Litomyšli.

V současné době žije střídavě v Praze a Litomyšli, kterou zkrášlil svými sochami a uspořádal zde  v roce 2016 svou zatím poslední velkou výstavu. 

Největší retrospektivní výstava proběhla 2 roky předtím na Pražském Hradě, kde se vystavilo na 300 exponátů a shlédlo ji 30 tisíc návštěvníků. 

Výše uvedený článek a fotografie ze zahrad v Litomyšli jsou mým vlastním dílem, pouze poslední        3 fotografie jsem si bez dovolení zapůjčila z wikipedie a zde je odkaz:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Olbram_Zoubek

Kdo to píše?

Veronika J. , nadšená průvodkyně, malá cestovatelka, smělá sboristka a nesmělá sólistka, oddaná dcera i partnerka, ale především  šťastná a vděčná maminka.

Odkud jsem?

No přeci z BOHEMIE (ČR). Bydlím v Praze, kde také provádim turisty po zdejších památkách. Žila jsem ve Spojených Státech a ve Španělsku. Vždy jsem se ovšem ráda vracela zpět do Čech a do Prahy, o které píši články na druhém blogu.

https://www.dopraglu.com

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky