Litomyšl - skvost, o kterém se mlčí

01.05.2017

Litomyšl je skvostem na seznamu Unesca, o kterém se nemluví, ale co nás jako první napadne, když někde zaslechneme toto vyjmenované slovo? 

Možná právě hodina češtiny a vzpomínka na třetí třídu základní školy, případně hudební nauka a první seznámení se s klasickou hudbou, kdy nám pouštěli z gramofonu světoznámou Mou Vlast. Ano, některým se už linou v hlavě tóny Vltavy a před očima mají bustu či portrét jejího vousatého, obrýleného skladatele Bedřicha Smetany, slavného rodáka tohoto půvabného městečka.


Litomyšl, to není jen rodný dům výše zmíněného hudebníka či renesanční zámek, o kterých se samozřejmě také zmíním, ale i středověké historické centrum, honosné kostely, galerie, zajímavé kavárny, restaurace,bary, schované v zajímavých dvorech i romantické zahrady. 

 Je to město plné kultury, která je každoročně kulminována do festivalu             Smetanova Litomyšl. Festival není pouze hudebním svátkem, jak by mohl jeho název napovídat, ale také ho doprovází mnohé výstavy zajímavých umělců.

Při toulkách městem narazíte i na zajímavou výzdobu domů, někde i s netradičními nápisy, například v ulici Josefa Váchala. Tento malíř, grafik, ilustrátor a spisovatel byl velice všestranný. Svoje literární díla si sám ilustroval, vázal i tisknul, ikdyž pouze v malém nákladu. Nejznámějším počinem je kniha Krvavý román, vyprávějící o inkvizici, svobodných zednářích a dalších událostech. Výjevy z tohoto díla můžete vidět na freskách v ulici pojmenované na jeho počest. Navštivte i museum Josefa Váchala Portmoneum s bohatě vymalovaným interiérem a vydejte se tak do jeho světa plného barev a příběhů.

Konečně se však dostáváme k hlavní dominantě města, téměř pohádkovému zámku. Tento klenot je prý nejkrásnější stavbou renesance na sever od Alp. Prohlídku zámku rozhodně nesmíte vynechat.

Na místě bývalého gotického hradu vybudoval šlechtic Vratislav z Pernštějna pro svoji novou mladou ženu, španělskou šlechtičnu (Marie Manrique de Lara y Mendoza), honosné sídlo. O této dvorní dámě Marie Terezie s dlouhým jménem jste již mohli slyšet v Praze. Ano, právě ona přivezla do Prahy věhlasné Jezulátko. Marie Manrique Lara porodila za svůj život 21 dětí. Bohužel jich plno zemřelo již v dětském věku. Říká se, že na zámku se v noci prochází Černá Paní. Prý je to právě ona šlechtična v černých šatech, které si oblékla po úmrtí svého prvního potomka a smutek drží dodnes.  

Zámek Litomyšl se nedávno otevřel po velmi rozsáhlé a zdařilé rekonstrukci. Nic nenaznačuje tomu, že za dob komunismu sloužil jako depozitář a nebyl téměř udržován. Již prvním krokem do zámeckého sálu se přenesete do 16.století. Představte si tu dobu nádherné renesanční hudby, hostin a bálů. 

Vypadá to, jako by se na zámku zastavil čas a jeho další vlastníci Waldstein-Wartenbergové se jen na pár týdnů vzdálili do jiné evropské rezidence a co chvíli se vrátili k vychutnání si společné večeře či plesu ve velkém sále. Přijeli by, aby se protančili enfiládou* na druhý konec zámeckého křídla a nebo se tiše pomodlili v zámecké kapli, uspořádali zde mši, či případně malou svatbu.

*Enfiláda je ulička mezi sály, které mohou být od sebe odděleny dveřmi.

Určitě by se také pobavili v unikátním barokním divadle, které Vás i dnes během vteřiny díky rafinovanému ovládání a věrným kulisám přenese do jiné scenérie. Autorem byl stejný malíř, který vytvářel divadelní scény k Mozartovým operám ve Vídni.

Když se budete pozorně dívat, všimnete si spousty zajímavých detailů.

Při prodloužené prohlídce můžete navštívit kapli sv. Moniky, jež je oblíbeným svatebním místem. 

Během festivalu vyroste na nádvoří zámku obrovské hlediště s pódiem, kde se odehrávají koncerty a divadelní představení. 

Nezapomeňte také navštívit rodný dům Bedřicha Smetany. Narodil se v budově bývalého zámeckého pivovaru.  Jeho otec, zámecký sládek, měl přání předat rodinný podnik synovi. Narodio se mu ale 11 dcer a až poté Bedřich, který místo, aby kráčel v otcových šlépějích, již od útlého věku hrával na zámku aristokratickým posluchačům a později se stal věhlasným hudebním skladatelem. 

Zajímavou okrasou a relaxační zónou Litomyšle jsou nově zrekonstruované kláštěrní zahrady patřící k bývalému piaristickému klášteru.

Stavba hlavní dominanty kláštera, chrámu Nalezení svatého kříže z roku 1722 patří patří bezesporu mezi skvosty vrcholného baroka, tak jako její architekt. G.B. Alliprandi patřil právem mezi největší reprezentanty onoho umění. Kostel je součástí piaristické koleje. Řád piaristů se snažil především o dostupnost vzdělání chlapců z chudších rodin a při koleji stále existuje gymnázium, na kterém vyučoval i samotný Alois Jirásek. 

Pokud je vám horko v parném létě, můžete se zchladit ve fontáně v zahradě, poslouchat hudbu z reproduktorů a obdivovat dílo sochaře Olbrama Zoubka, jehož kouzelné sochy ji obklopují. Je odsud také pěkný výhled na město, tak si ho v klidu vychutnejte.

 Je málo moderních děl, které v lidech vzbuzují romantické představy, vyvolávají smutek a radost zároveň. Je málo současných výtvarníků, kteří dokáží provokovat, ale přesto si udržet určitou dávku tradičnosti a pokračovat v odkazu starých sochařských mistrů. Takovým umělcem je pro mne dnes již devadesátiletý sochař Olbram Zoubek.

Mistr Zoubek ovšem není jen geniálním sochařem, ale také velice zdatným restaurátorem. Díky němu  získal Litomyšlský zámek zpět svoji renesanční podobu a možná právě proto byl zapsán na seznam dědictví UNESCO. 

Město je kouzelné také v noci, a proto doporučuji nechat si na návštěvu Litomyšle alespoň dva dny. Abyste poznali ten pravý, sice poklidný, ale zajímavý noční život. Ubytujte se někde poblíž náměstí, protože z těchto útulných barů se Vám určitě nebude chtít brzy domů.

7 atrakcí, které nesmíte opomenout:

Císařské město plné kultury, kaváren, památek, známé pro Sachr, Mozarta a Strausse, to vše je Vídeň. Pojďte ji s námi prozkoumat! A pro Vás, kteří se dočtete až do konce, mám ještě tři skvělé tipy na to co ve Vídni podniknout!

Harrachov v Krkonoších, to je populární zimní lyžařská destinace zejména českých návštěvníků. S manželem jsme se však do Harrachova vydali v létě, kdy tu najdete také mnoho aktivit. Můžete si vybrat hotel s bazénem a koupat se nebo jít na procházku či túru hřebenech Krkonoš. My jsme se však rozhodli jet lanovkou na Čertovu Horu. A já jsem zvědavá,...

Konečně! Všichni o něm mluví a já tam ještě nebyla! Chicago! Poprvé a pouze na jeden celý den si ho pěkně užijem! Chicagu se říká The Windy City aneb větrné město. Sice tam fakt trochu fouká, ale my měli úžasný počasí. A jak je to s tou přezdívkou doopravdy? Nedalo mi to a udělala jsem si malý průzkum, který mne...

Kdo to píše?

Veronika J. , nadšená průvodkyně, malá cestovatelka, smělá sboristka a nesmělá sólistka, oddaná dcera i partnerka, ale především  šťastná a vděčná maminka.

Odkud jsem?

No přeci z BOHEMIE (ČR). Bydlím v Praze, kde také provádim turisty po zdejších památkách. Žila jsem ve Spojených Státech a ve Španělsku. Vždy jsem se ovšem ráda vracela zpět do Čech a do Prahy, o které píši články na druhém blogu.

https://www.dopraglu.com

Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky